SN74ACT14NSR
DigiKey Part Number
296-SN74ACT14NSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-SN74ACT14NSRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-SN74ACT14NSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT14NSR
Description
IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14SO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SO
EDA/CAD Models
SN74ACT14NSR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
2 µA
Mfr
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Input Logic Level - Low
0.5V ~ 1.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.2V ~ 2.1V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
11.5ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
6
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
14-SO
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V