DGH506Q2R7 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 64
Unit Price: RM17.02000
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Image for DGH506Q2R7 is not available
DGH506Q2R7
DigiKey Part Number
2266-DGH506Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH506Q2R7
Description
CAPACITOR 50F -10%, +30% 2.7V TH
Customer Reference
Detailed Description
50 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 15mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
50 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 1kHz