CC1210KKX7RDBB222
DigiKey Part Number
311-3615-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3615-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3615-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1210KKX7RDBB222
Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1210KKX7RDBB222 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)