SBRS81100T3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 6,762
Unit Price: RM2.84000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 43,965
Unit Price: RM5.04000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Panjit International Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3
Diode 100 V 1A Surface Mount SMB
SBRS81100T3G
DigiKey Part Number
SBRS81100T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRS81100T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)