PTR030V0800-TR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 92
Unit Price: RM3.94000
Datasheet
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: RM2.28976
Datasheet
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 397
In Stock: 426
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 8 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR030V0800-TR1
DigiKey Part Number
283-PTR030V0800-TR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0800-TR1
Description
PTC RESET FUSE 30V 8A RADIAL
Detailed Description
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.850" L x 0.118" W (21.60mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
8 A
Height - Seated (Max)
1.327" (33.70mm)
Current - Trip (It)
16 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A