GSBAS40LP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 5,700
Unit Price: RM1.18000
Datasheet
Parametric Equivalent
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Unit Price: RM0.30204
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 1
Comchip Technology
Diode 40 V 200mA Surface Mount DFN1006-2
GSBAS40LP
DigiKey Part Number
4786-GSBAS40LPTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSBAS40LPCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSBAS40LPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSBAS40LP
Description
DIODE SCHOTTK 40V 200MA DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
2.5pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Supplier Device Package
DFN1006-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C