KSW30G-0100
DigiKey Part Number
K656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSW30G-0100
Description
WIRE 30AWG GREEN 100 FT CSW
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 30 AWG Green Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Manufacturer
Jonard Tools
Jacket (Insulation) Diameter
0.019" (0.50mm)
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Green
Wire Gauge
30 AWG
Ratings
UL Style 1423
Conductor Diameter
0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)