EEU-FC1E561SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 182
Unit Price: RM4.29000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 11,002
Unit Price: RM6.11000
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 953
Nichicon
In Stock: 25
Nichicon
In Stock: 41
In Stock: 1,200
In Stock: 827
In Stock: 297
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1E561SB
DigiKey Part Number
EEU-FC1E561SB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E561SB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1E561SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
903.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.205 A @ 100 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C