UPM1E561MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 25
Unit Price: RM3.78000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 41
Unit Price: RM4.73000
Datasheet
In Stock: 1,200
In Stock: 827
In Stock: 297
Parametric Equivalent
In Stock: 830
Parametric Equivalent
In Stock: 631
Panasonic Industry
In Stock: 182
Panasonic Industry
In Stock: 11,002
Chemi-Con
In Stock: 953
Chemi-Con
In Stock: 970
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM1E561MPD
DigiKey Part Number
493-17673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E561MPD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1E561MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.03 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 10 kHz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C