GZ1608U301CTF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: RM0.05305
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 7,613
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
TDK
TDK
In Stock: 64
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 250mOhm
GZ1608U301CTF
DigiKey Part Number
3442-GZ1608U301CTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GZ1608U301CTF
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz