STGWA25M120DF3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 1,008
Unit Price: RM25.41000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: RM28.76593
Datasheet
Similar
IXYS
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 375 W Through Hole TO-247 Long Leads
Traction Inverter Power Stages in Electric Vehicles
STGWA25M120DF3
DigiKey Part Number
497-15136-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA25M120DF3
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGWA25M120DF3 Models
Gate Charge
85 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/150ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 25A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
265 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
375 W