IXYR50N120C3D1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Unit Price: RM0.00000
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 290
Unit Price: RM19.90000
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 584
In Stock: 1,008
IGBT 1200 V 56 A 290 W Through Hole ISOPLUS247™
IXYR50N120C3D1
DigiKey Part Number
IXYR50N120C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYR50N120C3D1
Description
IGBT 1200V 56A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
142 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
28ns/133ns
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 50A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
56 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
210 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
ISOPLUS247™
Power - Max
290 W