STGWA25S120DF3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
STMicroelectronics
In Stock: 0
Unit Price: RM21.87000
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 115
Unit Price: RM32.51000
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
IXYS
IGBT Trench Field Stop 1200 V 50 A 375 W Through Hole TO-247-3
STGWA25S120DF3
DigiKey Part Number
497-15628-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA25S120DF3
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 50A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STGWA25S120DF3 Models
Gate Charge
80 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/147ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 25A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
265 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
375 W