LP3985IM5X-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 3,156
Unit Price: RM3.86000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 2,790
Unit Price: RM3.74000
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
Direct
STMicroelectronics
Similar
Similar
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
Microchip Technology
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 799
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP3985IM5X-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3985IM5X-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP3985IM5X-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP3985IM5X-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3985IM5X-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP3985IM5X-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA