MOV-20D511K
DigiKey Part Number
MOV-20D511K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D511K
Description
VARISTOR 510V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-20D511K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
220J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
936 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V