B72220S2321K101
DigiKey Part Number
495-4658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S2321K101
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S2321K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
273J
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V