APXC4R0ARA151ME60G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 73
Unit Price: RM7.21000
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: RM7.41000
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Upgrade
Nichicon
In Stock: 806
In Stock: 820
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 1000 Hrs @ 105°C
APXC4R0ARA151ME60G
DigiKey Part Number
565-3133-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXC4R0ARA151ME60G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm