PCS0G151MCL1GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Unit Price: RM1.68794
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 820
Unit Price: RM5.20000
Datasheet
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 73
Chemi-Con
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
PCS0G151MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3962-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS0G151MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCS0G151MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
4 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm