R26Y-0100
DigiKey Part Number
K388-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R26Y-0100
Description
WIRE WW 26AWG PVDF YELLOW
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 26 AWG Yellow Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.027" (0.69mm)
Manufacturer
Jonard Tools
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Yellow
Wire Gauge
26 AWG
Ratings
UL Style 1422
Conductor Diameter
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
105°C
Length
100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)