R28Y-0100
DigiKey Part Number
K392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R28Y-0100
Description
WIRE WW 28AWG PVDF YELLOW 100'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 28 AWG Yellow Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.023" (0.58mm)
Manufacturer
Jonard Tools
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Yellow
Wire Gauge
28 AWG
Ratings
UL Style 1422
Conductor Diameter
0.013" (0.32mm)
Operating Temperature
105°C
Length
100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)