R28BLK-0100
DigiKey Part Number
K390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R28BLK-0100
Description
WIRE WW 28AWG PVDF BLACK 100'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Wrap 28 AWG Black Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.023" (0.58mm)
Manufacturer
Jonard Tools
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Active
Jacket Color
Black
Wire Gauge
28 AWG
Ratings
UL Style 1422
Conductor Diameter
0.013" (0.32mm)
Operating Temperature
105°C
Length
100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)