R28R-0100
DigiKey Part Number
K391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R28R-0100
Description
WIRE WW 28AWG PVDF RED 100'
Detailed Description
Wire Wrap 28 AWG Red Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.023" (0.58mm)
Jacket Color
Red
Wire Gauge
28 AWG
Conductor Diameter
0.013" (0.32mm)
Operating Temperature
105°C
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)